Možete li mi nešto više reći o uticaju steroida na kardiovaskularni sistem?

    Odgovoreno: 30. 10. 2008.
    • Ne znam da li Vas interesuje uticaj anabolika ili kortikosteroida koji se koriste u lečenju mnogih bolesti, ako se radi o anabolicima dajem Vam detaljan opis uticaja. Anabolici mogu da imaju brojne efekte koji mogu pospešiti rizike kardiovaskularnih bolesti. Najčešća diskusija na ovu temu su efekti ovih lekova na serumski holesterol, najčešće u smanjenju HDL (dobrog) holesterola. Takođe je ovo nekada vezano i za povećanje LDL (lošeg) holesterola. Potrebno je napomenuti da oralni AAS imaju značajnije negativne efekte od injekcionih steroida. Mnoge atlete izbegavaju upotrebu oralnih lekova kako bi smanjili neke negativnosti steroidne terapije na vrednosti holesterola. Takođe atlete koji koriste anabolične steroide primećuju više vijednosti LVH (Left Ventricular Hypertrophy) koju atlete koji ne koriste steroide nemaju, a što je još jedan faktor koji može dovesti do srčanih oboljenja. Krvni pritisak takođe može porasti sa upotrebom steroida, mada se mora reći da opasna povećanja krvnog pritiska nisu česta.