Poštovani,
    želeo bih da znam, da li višegodišnja upotreba Ventolina ima neke posledice na organizam. Poznato mi je da izaziva ubrzan rad srca i blago drhtanje ruku.
    Hvala.

    Odgovoreno: 30. 10. 2008.
    • Salbutamol (Ventolin) je beta adrenergički agonista i jedan je od najčešće korišćenih bronhodilatatora u lečenju bronhijalne astme. To je, praktično, prva linija terapije, još uvek, mada ima i nešto boljih bronhodilatatora. Ukoliko se često u toku dana primenjuje, postoji mogućnost da se ispolje neželjena dejstva u smislu tahikardije, srčanih aritmija i drhtanja ruku, ali i osećaja lošeg disanja. U toku duge upotrebe ukoliko se ne koristi previse često u toku svakog dana ne bi trebalo da izazove ozbiljne neželjene efekte. Postoji mala mogućnost da posle duge i česte upotrebe dođe do promene i smanjenja dejstva, neka vrsta tolerancije.