Poštovani dr,
    imam za Vas nekoliko pitanja, molio bih Vas da mi date konkretne odgovore, pošto pišem referat iz predmeta Farmakologije. Šta su FIZIOLOŠKI rastvori? Koj infuzioni rastvor se daje kod Diareje, a koji kod povraćanja (misli se na na povr. i diar. koji traju više od 3 dana)? Tačan naziv inf.i količina.?
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 30. 10. 2008.
    • Petre,
      Vi bi ste sad želeli da ja Vama napišem taj referat iz predmeta Farmakologija. Nema fizioloških rastvora u množini. Postoji samo jedan rastvor za koji se uobičajeno u svakodnevnoj praksi kaže da je fiziološki, to je 0.9% rastvor NaCl. Svi ostali kojih ima na tržištu su pripremljeni za posebe situacije. Imaju različit sastav elektrolita, neki čak i neke amino kiseline koje služe za parenteralnu ishranu i dr. U različitim kliničkim slučajevima se primenjuju različiti rastvori, različitog sastava. Lekar, na osnovu kliničke slike proceni šta je to organizam najviše izgubio, odnosno šta mu najviše treba nadohnaditi, da li je proliv dugo trajao, koliko je pacijent izgubio tečnosti, naprave se analize krvi i ......i na osnovu svega toga odlučuje koji će rastvor da se da.