Postovana dr.Radovanovic,zelela bih da znam KOJI je pravilan nacin uzimanja tablete vit.C (znaci ne one sumece,vec one najjednostavnije upakovane u tabli,Galenika ih pravi,od 500mg),da li se POPIJU sa vodom ili se pak SISAJU kao bombone, ili,na kraju krajeva,nacin uzimanja ne menja njihov efekat i iskoristljivos od strane organizma?
    Unapred HVALA.

    Odgovoreno: 09. 03. 2007.
    • Postovana Maja, vitamin C pripada grupi hidrosolubilnih vitamina, te se stoga koristi sa vodom. Greska je uzimati ga sa vrucim cajem jer se pri visokoj temperaturi razgradjuje i gubi efikasnost. Treba ga uzimati izmedju jela ili u toku jela (zajedno sa preparatima gvozdja, kada povecavaju njihovu resorpciju). Treba imati u vidu da je max dnevna doza 1000mg i ne treba je prekoraciti, pogotovu ko ima sklonost ka kalkulozi i mikrolijazi bubrega, ulkusnu bolest. Pacijenti koji uzimaju aspirin, antikoagulanse ili ginko bilobu imaju vecu sklonost krvarenju. Napomena: treba imati u vidu da prirodni izvori vitamina C (sveze voce i povrce) ima prednost nad suplementima.