Možete li mi reći kakvog su kvaliteta i efekta Slaviamed 5-ASA tablete i supozitorije u odnosu na Salofalk? Koliko se mesalamina rastvori u tankom, a koliko u debelom crevu u slučaju domaće formule? Da li su dobri?
    Puno hvala

    Odgovoreno: 24. 10. 2008.
    • Pitanje je više za naučni stručni ili naučni skup, nego za jedan popularan sajt. Razlike su tako male da se govori o nijansama. Pacijenti obično uzimaju onaj lek koji im više prija. Naravno da su noviji lekovi u istoj grupi uvek nešto efikasniji i sa nešto poboljšanim efektima, nego stariji. Ali su i skuplji. Pa, pacijenti odlučuju o tome koji će koristiti i na osnovu cene, odnosno sami proceme da li ta mala razlika vredi za tu razliku u ceni. Inače, dejstvo oba leka je lokalno, suština je da kod ulceroznog kolitisa deluju lokalno u crevima, a ne da se resorbuju. Nivo sistemskog dejstva je zanemarljiv.