Imam 21 godinu i pre nekih 5-6 meseci otkrio sam da imam povišeni krvni pritisak (kreće se od normalnog 120 sa 80, do nekad i 140 sa 88... Bio sam kod doktora, radio sve moguće analize i prepisali su mi PRESOLOL 1/4 dnevno...
    E, sad mene interesuje da li je moguće da taj lek deluje na potenciju, jer sam primetio da od kad koristim taj lek imam problem s potencijom...?! Pre nekih mesec dana prestao sam da pijem taj lek, pritisak je koliko-toliko normalan ( oko 125-130 sa 82-83), ali me sad muči ovo drugo, potencija....??!

    Odgovoreno: 22. 10. 2008.
    • Presolol (atenolol) je beta blokatar i jedno od njegovih neželjenih efekata zaista može da bude i oslabljena erekcija koja se u novije vreme naziva erektilna disfunkcija. Kada prestanete sa uzimanjem leka trebalo bi da prođe i ovo neželjeno dejstvo. Ono je inače veoma retko. U Vašim godinama ne verujem da je problem sa erekcijom tako ozbiljan i on je skoro uvek pre psihičke prirode nego posledica nečeg drugog. U tu svrhu možete probati sa nekim od lekova za popravljanje erektilne disfunkcije, kao što su viagra ilinoviji cialis. Što se pritiska tiče probajte sa nefarmakoloskim merama. Više fizičke aktivnosti, uz smanjeni unos soli. Postoje zamene za kuhinjsku so koje imaju isti ukus, a ne utiču na krvni pritisak. Ima ih u svakom boljem supermarketu. Uz ovo je neophodna redukcija telesne težine, ako ste gojazni i da se prestane sa unošenjem alkohola.