Poštovani,
    molim Vas da mi odgovorite koji je sistem, odnosno metod i način prestanka uzimanja terapije benzodiazepina. Koristim ih već oko osam godina (Lexilium a 3 mg 1+1+1) i pošto se dobro osećam i smatram da bi trebalo polako da prestanem da ih uzimam molim Vas za pomoć u savetu na koji način to da uradim, tj. po koliko smanjivati doze, na koji način i u kojim vremenskim intervalima? Takođe, da li je i šta potrebno pored toga uraditi da bi prestao sa uzimanjem Lexiliuma, a da se ne bi ispoljili znaci apstinencijalnog sindroma?
    Unapred Vam hvala!!!

    Odgovoreno: 20. 10. 2008.
    • Nije lako odgovoriti na ovo pitanje. Bromazepam kao i drugi sedativi izaziva zavisnost. Ova zavisnost je pre psihičke prirode tako da ponekada i nema pravog apstinencijalnog sindroma. Polako odvikavanje po dinamici koja Vama odgovara uz kvalitetnu psihoterapiju je pravi put. U početku treba ukinuti onu dozu kada mislite da će Vam lek najmanje trebati. Ako su Vaši simptomi bili više izraženi u toku dana, onda prvo treba ukinuti večernju dozu i obratno. Nema pravila na koliko vremena, morate sami to otkriti. U međuvremenu možete smanjiti i dozu, pa umesto celog od 3 mg uzimajte po pola u periodu kad Vam je lek ranije najviše trebao. Idealno bi bilo kada bi ste sebi uz sve ovo priuštili kvalitetnu psihoterapiju.