Poštovani,
    Interesuje me šta biste Vi preporučili za jačanje imuniteta? Da li je potrebno praviti pauze prilikom korišćenja takvih preparata? Treba li praviti pauze i kada se koriste veštački vitamini, pošto ih ja, po navici, pijem već godinama, s tim da povremeno promenim vrstu?
    Šta lekari misle o preparatu Ecomer i da li je zaista efikasan kao što se priča?
    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 19. 10. 2008.
    • Ecomer je, ako se ne varam, prečišćeno ulje iz ajkuline jetre. Da li zaista verujete da se u svetu izlovi toliko ajkula i da se iz njih izvadi toliko jetrinog tkiva da je moguće napraviti ogromne količine lekova sa ovim sastavom koje pune rafove apoteka? Ja ne. U svakom slučaju na tržištu ima zaista puno preparata koji se preporučuju kao imunostimulansi. Mnogi od njih sadrže komplekse vitamina i minerala sa izrazitim antioksidantnim svojstvima, dok je sastav nekih od njih zaista nerazjašnjen. Neki vid delotvornosti su pokazali preparati koji sadrže vitamine C, B, E, beta-karotene, ekstrakt ginko biloba, selen, kobalt, zink i dr. ne mogu Vam preporučiti bilo koji od ovih preparata posebno. Ono što je sigurno je da prekomerna dugotrajna upotreba može da bude štetna. Zbog toga ih je potrebno uzimati u preporučenim dozama i praviti pauze posle nekoliko meseci korišćenja.