Uvaženi profesore,
    imam par pitanja za IBC. Ima li ga i koliki je negativan uticaj suspenzije/klizme pri dužoj upotrebi (mesec dana) primenjenoj lokalno na sluzokožu rekto-sigmoidnog kolona u vidu 40mg methyl-prednisolone/LeModSolu DEPO u 60ml fiziološkog rastvora (jedna doza od 40mg u 0.6dl nosioca u toku 24h, uveče)? Kolika je sistemska resorpcija i da li ima nus pojava? Da li postoji neki drugi KKS analog koji je bolji od Metilprednizolona, a može se dobiti na recept? Hoće li se od sledeće godine na pozitivnoj listi, oslobođeni od plaćanja, naći neki strani lokalni preparati u vidu supozitorija ili pene?
    Hvala na odgovorima

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Opet Vi sa skraćenicama. Morate mi objasniti šta znači IBC, KKS pa ću Vam dati detaljan odgovor. Inače, nema potrebe da toliko dugo koristite klizmu sa kortikosteroidima, jer može doći do iritacije rektalne sluzokože i njene ishemije. Da postoji izvesni stepen resorpcije u sistemsku cirkulaciju, ali je količina koja dođe u krvotok nedovoljna da napravi ozbiljne neželjene efekte. Da li će se neki preparat naći na pozitivnoj listi odlučuje agencija za lekove, pa ja to ne znam. Probajte da odete na njihov sajt.