Imam dijagnozu multipla skleroza i već 4 godine koristim beta - interferon koji mi puno olakšava zivot.
    Ipak, zanima me kakve negativne prateće efekte može da ima terapija beta - interferonom i da li mogu da se ublažavaju određenim režimom ishrane?

    Odgovoreno: 14. 10. 2008.
    • Iskustvo od više od 10 godina primene IFN-beta je pokazalo da je lek potpuno bezbedan a da su neželjeni efekti koji se javljaju kod većine pacijenata blagi i prolazni, ali je neophodno da se pacijent sa njima upozna kako bi znao da ih prevazide. Najčešći neželjeni efekti su: “stanje slično gripu” (povišena temperatura, drhtavica, malaksalost, bolovi u mišicima i zglobovima) koje se javlja par sati nakon primene leka i može da traje nekoliko sati, promene na mestu davanja injekcija (crvenilo, otok, bol), prolazno pogoršanje neurološkog stanja, promene u laboratorijskim nalazima: povišenje jetrinih enzima, sniženje broja leukocita i anemija, poremećaj menstrualnog ciklusa, retki neželjeni efekti su: izraženija depresivnost, osip kože, alergijska reakcija.