Da li se antabus moze uzimati bez lekarskog nadzora i koliko stetno moze delovati na coveka koji ima 33 godine, i koji naravno ne priznaje da ima problem sa alkoholom. Po poslednjem sistematskom pregledu je zdrav, ali ima porodicnu istoriju srcanih oboljenja (i otac i majka su imali infarkt. Unapred hvala i pozdrav.

    Odgovoreno: 25. 09. 2007.
    •  Postovani,

       Antabus je lek koji se koristi u toku terapijskog posstupka lecenja hronicnog alkoholizma. Lecenje ovog oblika zavisnosti je jedan jako konmplikovan proces u koujem je terapija antabusom samo jedan segment, potreban je kompletni socioloski, profesionalni, psihoterapijski tretman i dr. Imajuci sve ovo u vidu u savrenenoj medicini je nezamislivo da se ovaj lek koristi bez nadzora lekara i u sklopu kompletnog psihterapijskog tretmana lecenja ovog oblika zavisnosti. Drugi deo pitanje nesto komplikovaniji, Kao i savaki lek i antabus ima mnogobrojna nezeljena dejstva. Imajuci u vidu alkoholizam kao bolest retko se destava da je nemogucwe da se ovaj lek primeni kod nrkog pacijenta, odnosno retko se desava da neko ne moze da koristi ovaj lek.