Postvani doktore,  interesuje me kako se pravilno koristi lek xenikal. Cula sam da pomaze pri regulaciji telesne tezine i holesterola,ali nisam sigurna da li smem da ga pijem, jer sam cula da mogu da ga koriste samo osobe ciji indeks telesne tezine prelazi 30, a moj iznosi 23.Imam 21 godinu i imam povecani holesterol 8,79, pa me interesuje da li mi ovaj lek moze pomoci pri smanjenju holesterola i viska kilograma (5kg).Takodje me interesuju nezeljeni efekti i efikasnost proizvoda. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 19. 09. 2007.
    • Postovana, Cini mi se da Vama nije potrebna hitna pomoc J)), kako to stojiu subjektu. BMI od 23 odredjuje da vi spadate u grupu normalno uhranjenihosoba (BMI 18-25), te vam dijeta, a ni lekovi za mrsavljenje nisu nipotrebni. Osim toga niste napisali Vasu visinu ni tezinu pa mi nije jasnootkuda Vam ideja da imate 5kg viska. Mnogo veci problem bi mogao da bude povecani nivo holesterola(8.79). Verovatno se radi o ukupnom holesterolu. Predlazem da uraditepotpuni lipidni status LDL, HDL, Trigliceridi, te da onda lekar odluci da likod vas postoji problem vezan za metabolizam masnoca. Ukoliko ste drzalineke stroge dijete, a to mi izgleda veoma moguce na osnovu pisma, dolazi ido povecanja holesterola usled gladovanja, ali o tome mora da presudi lekarkojem se trebate obratiti. Xenikal (oristat) je jedan od uspesijih lekova koji moze pomociu regulaciji povisene (ponavljam samo povisene) telesne tezine. Pravilno sekoristi tako sto se dnevno piju 3 kapsule od 120 mg uz glavne obroke ilinajkasnije 1 sat posle njih. Zabranjena je njegova upotreba kod pacijenatasa ostecenom funkcijom zucne kese, u trudnoci, kod dojilja. Kao nezeljenadejstva najcesce izaziva mnogobrojne digestivne tegobe: masne stolice, hitninagon za defekacijom, povecanje fekalnih masa, nemogucnost da se zadrzistolica i dr. Uz napomenu da ja mislim da vi ipak divno izgledate,

      Srdacno, Prof. Dr Srdjan Pesic