Već sam Vam pisala zbog leka NITROFURANTOIN, pa ste me zabrinuli Vašim odgovorom i preporukom da promenim lekara. Naime, dečiji nefrolog je detetu, zbog postojanja vezikoureteralnog refluksa, kao prevenciju ponovnih urinarnih infekcija, kao profilaksu dao taj lek 2 mg/kg uveče.
    Da li ovo dopunsko objašnjenje menja Vaš odgovor da lek ne treba da dajem bebi (ima 1godinu)?

    Odgovoreno: 06. 10. 2008.
    • Kod vezikoureteralnog refluksa je ponekad neophodno preventivno davati uroantiseptike. Naravno da ova dopuna koju ste mi napisali donekle menja moj odgovor, ali ne i potpuno. Postoje i drugi uroantiseptici. Ukoliko je neophodno davati nitrofurantoin, onda ga ne treba davati nepregledno dugo. Ovaj lek se ne preporučuje kod izuzetno male dece, zbog nedovoljno razvijenog sistema eliminacije. Izvinjavam se ako je moj odgovor bio pomalo grub, imao sam nameru da bude ilustrativan. Porazgovarajte sa lekarom koliko dugo misli da vaše dete uzima nitrofurantoin. Ukoliko je to više meseci ili čak godinu, mora se razmisliti o primeni ovog leka i mora se razmotriti i drugačije lečenje.