Poštovani,
    Može te li mi reći nešto o upotrebi Cellcepta i Delagila u tretmanu sistemskog lupusa?

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • CellCept ili mycophenolate mofetil je imunosupresivni lek. Njegovo dejstvo je usmereno na supriiranju imunoloških dešavanja koja su bitna u razvoju ove bolesti. Nema baš puno iskustva u terapiji lupusa. Prevashodno se daje kod pacijenata sa transplatiranim bubregom, jetrom ili srcem, da bi se sprečilo odbacivanje transplatiranog organa. Kao i drugi imunosupresivi ima puno neželjenih efekata, od kojih je najčešća povećana sklonost ka infekcijama. Delagil je antimalarik, ali se primenjuje u terapiji lupusa, reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih oboljenja. Mehanizam dejstva nije potpuno poznat.