Do sada sam koristila lek " Karvileks 12.5mg " koi mi je u potpunosti odgovarao, medjutim lekar mi je promenio terapiju i prepisao " Karvedilol 12,5 mg". Interesuje me koja je razlika izmedju ova dva leka

    Odgovoreno: 11. 09. 2007.
    •  Postovana gospodjo, Svaki lek ima dva imena. Jedno je genericko, isto svuda u svetu, a drugo jeregistrovano, to je ono ime pod kojim je neka fabrika koja je lek proizvelanjega registrovala, odnosno krstila ga. Registrovana imena su razlicita. Obalek koja ste naveli imaju istu aktivnu supstanciju. To je karvedilol, lekkoji sluzi za lecenje povisenog krvnog pritiska, angine pektoris ilioslabljenog srcanog misica, srcane insuficijencije. I Karvileks i Karvedilolsadrze isti lek (karvedilol) u istoj dozi od 12.5 mg. Razlicit je samoproizvodjac, Karvileks proizvodi Actavis (ranije Zdravlje) iz Leskovca, aKarvedilol Habit Pharma, privatno preduzece iz Beograda.Na nasem trzistupostoji jos nekoliko preparata koji sadrze potpuno isti lek (karvedilol). Tosu: Dilatrend (Hoffman La Roche), Milenol (Panfarma-Hemofarm Grupa) i Coryol(Krka, Novo Mesto). Znaci, ukoliko je doza ista, medju ovim lekovima ne bitrebalo da bude nikakve razlike, sem imena. U toku proizvodnje lekova, njimase osim osnovnog, glavnog leka, dodaju mnoge druge supstancije bitne za,recimo, brze otapanje tablete u crevima, bolju rastvorljivost, laksetabletiranje, lakse klizenje u aparatu za tabletiranje i dr. Ove supstancije se mogu razlikovati u maloj meri od proizvodjaca do proizvodjaca, ali efekatleka ne bi smeo da bude razlicit, samo se moze desiti da ga pacijentirazlicito podnose.Drugo je pitanje zasto se jedan lekar odlucuje za ovaj ili onaj preparat akosu oni isti, ali to je pitanje marketinga farmaceutskih kuca i razlicitihvrsta pisanih ili nepisanih ugovora koje oni imaju sa pojedinim lekarima.

      S postovanjem,

      Prof. dr Srdjan Pesic

    • Poštovani,

      Čitao sam da lek "Dilatrend" ima brojne nuspojave i kontraindikacije, te da se iz tih razloga više ne prepisuje. Možete li što napisati o tome?

      Pozdrav,

      Dragan