Poštovani,
    Da li dugotrajna upotreba lekova za normalizaciju krvnog pritiska, uz nepromenjen stil života, posle određenog perioda dovodi i do povećanje doze lekova, usled naviknutosti organizma, ili će promena stila života dovesti do smanjenja, odnosno povećanja propisanih doza?

    Odgovoreno: 27. 09. 2008.
    • Jako teško pitanje. Lekovi za hipertenziju se koriste čitavog života. Vrlo često se doza mora menjati ili se čak mora menjati i kombinacija lekova koji se primenjuju. To ne znači da se organizam navikao na lekove, već verovatno da je došlo do promena najrazličitijih uslova koji mogu da utiču na dejstvo lekova. Neki pacijenti desetinama godina regulišu krvni pritisak istim lekovima i istim dozama tih lekova. Promena načina zivota, primena nefarmakoloskih mera, kao što su pojačana fizička aktivnost, prestanak pušenja, dijeta, prestanak unošenja alkohola i drugo itekako su važni u lečenju od arterijske hipertenzije. Ovo obično ide zajedno sa lekovima i ne može se zamisliti jedno bez drugoga.