Zdravo doktore,
    moje pitanje je šta su bilološki zavoji koju se upotrebljavaju kod opekotine. Možete li mi reći detaljnije.
    Hvala Vam

    Odgovoreno: 24. 09. 2008.
    • Izrada biološki aktivnih zavojnih sredstava, koji se koriste kao zavoji za rane pri lečenju otvorenih rana, opekotina i izraslih čireva predstavlja aktuelno pitanje savremene biomedicinske tehnologije. Oni stvaraju povoljne uslove za regeneraciju tkiva i mogu da služe kao sredstvo za nanošenje lekovite sup stance i produže njeno delovanje. U mnoštvu takvih zavojnih sredstava posebno mesto zauzimaju stimulativni zavoji za rane na bazi kolagena. Prisustvo aktivnih funkcionalnih grupa i strukturi kolagena prouzrokuje mogućnost njihovog povezivanja sa različitim biološki aktivnim supstancama, što omogućava stvaranje materijala, uključujući i zavoje za rane sa usmerenijim, produženim i efikasnijim dejstvom.