Zanima me farmakodinamika Atropina i u kojim se situacijama daje?
    Hvala

    Odgovoreno: 24. 09. 2008.
    • Danas se atropin uglavnom koristi u preanestetičkoj pripremi pacijenata koji treba da budu podvrgnuti nekoj hirurškoj intervenciji u opštoj anesteziji, širi bronhije, sprečava sekreciju u njima i prevenira opasnu tahikardiju koju može da izazove opšti anestetik halotan. Ponekada je neophodno dat atropin kod sinusne bradikardije. Koristi se kao antidot kod trovanja nekim gljivama i insekticidima. Inače je neselektivni blokator muskarinskih receptora u ljudskom organizmu.