Pisala sam Vam nedavno o bebi koja pije 1ml GALADROX-a, već 11 i piće ga još 12 meseci. Zaboravila sam da napišem da je kod bebe, prilikom jake urinarne infekcije (ešerihija koli 10 miliona), dijagnostikovan obostrani vezikoureteralni refluks drugog stepena i da je zbog toga terapija tako dugotrajna.
    Da li to onda menja Vaš odgovor da je terapija pogrešna i jako štetna? Da li terapija ima više štete nego koristi?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 09. 2008.
    • Naravno da ova dopuna menja i moj odgovor. U prvom pitanju niste napisali dijagnozu. Opet ostajem pri stanovištu da je duga upotreba antibiotika više štetna nego korisna. Postoje naravno izuzeci. Samo ponekad je dozvoljeno da se antibiotici koriste u preventivne svrhe. Kod opasnosti od hroničnih infekcija urinarnog trakta sprovodi se takozvani hronični supresivni tretman malim dozama antibiotika u toku dužeg vremena. I to onda može biti racionalno. Postoje različite sheme po kojima se to radi, jedna od mogućih bi mogla biti i ova. U takvoj situaciji je uvek tanka linija između koristi od leka i potencijalne štetnosti i o tome mora odlučiti ordinirajući lekar, a na osnovu redovnih kontrola i praćenja zdravstvenog stanja deteta. Neke od shema predviđaju da se ovakva supresivna terapija treba prekinuti s vremena na vreme.