Poštovani doktore,
    možete li mi reći kako Trodon deluje na opijatne receptore kada se kombinuje sa Fentanilom? Da li i tada deluje kao agonist ili ne?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 09. 2008.
    • Tramadol ili trodon djeluje preko opioidnih receptora i to njihovom stimulacijom kao i fentanil, ali mu se pripisuje i uticaj na serotoninske i noradrenalinske receptore. Od opioidnih analgetika se razlikuje po tome što nema depresivno dejstvo na centar za disanje i crevnu peristaltiku. Delovanja na kardiovaskularni sistem su zanemarljiva u terapijskim dozama. Sa fentanilom se adiraju sto znaci pojacavaju dejstva pa moze biti opasno i po zivot.