Samo da se nadovežem na moje pitanje od pre par sati u vezi BONVIVE. Poznato mi je da se lek pojavio pre nepune dve godine - Švajcarska. Ali mi je nešto nepoznanica - zašto pacijent , u ovom slučaju ja, potpisujem da ulazim u program, prilikom korišćenja tog leka. Da li smo mi koji taj lek uzimamo ili treba da počnemo da ga uzimamo neki pokusni kunići - da li se taj lek još ispituje na pacijentima ...Zašto u slučaju da se preskoči jedan mesec, iz bilo kog razloga - zaboravnosti ili pak nedostatka novca, moramo odmah da se javljamo lekaru. Šta se dešava u organizmu ako neko lek pije par meseci i prestane. Koje su posledice. Zašto nas lekari pozivaju da nas pitaju kako smo . Lepo je to - ali pomalo sumnjivo...Mnogo, zaista mnogo je nepoznanica u vezi tog leka. Ja bih lek trebalo da počnem da uzimam, ali verujte da, bez obzira na svoje stanje, osećam jak otpor. Sve je to čudno. Pogotovu što mislim da nije prvi put da se ovde da neki lek, a da su ti pacijenti zamorčići. Tužno. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 10. 09. 2008.
    • Draga moja, Lekovi se ispituju i klinicki. Prolaze kroz 4 faze klinickog ispitivanja. Jedna od tih faza se desava kada se lek registruje. Znaci, dokazano je delotvoran i nije stetan u toj meri da ugrozi pacijentovo zdravlje. Posle registracije leke i stavljanja u promet, a to je faza kada ga i vi mozete dobiti u apoteci, lek ulazi u cetvrtu fazu klinickog ispitivanja, kada se prate na velikom broju pacijenata svi moguci efekti leka i eventualno neka nova nezeljena dejstva. Vi niste nikakvi pokusni kunici, jednostavno ste na to pristali. Ne desava se nista ruzno, to je uobicajna procedura. Imate pravo, medjutim, da pitate o cemu se radi i pre nego sto ste pristvali da ucestvujete u postmarketinskom ispitivanju novog leka buki je potrebno da Vam lekar detaljno obrazlozi o cemu se radi, da Vam detaljno predoci plan lecenja i pracenja efekata leka, kao i kontakta sa Vama. Ukoliko to nije uradio mozete ga tuziti bilo kom etickom komitetu koji postoji, siguran sam u svakoj iole normalnoj bolnici.