Imam 45 godina i hipertenziju već 12 godina. Zadnjih godina koristim prilenap h, pa s obzirom da imam informaciju da ima dosta kontra efekata pitam Vas da li je to tačno i šta bi ste mi preporučili za terapiju. Pritisak je 130-140:90-100. Hvala.

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Epa dragi moj odgovor na vase pitanje nije tako jednostavan. niti vam ja ozbiljnu terapiju hipertenyije mogu preporuciti prewko interneta. Ukoliko vam je pritisak stalno onoliki koliko ste napisali u pitanju onda ga zaista treba leciti. Potrebno je najmanje jednu nedelju svakoga dana meriti pritisak ujutru posle budjenja i uvece pre spavanja. Pritisak se meri kada je covek odmoron, znaci pola sata leskarenja ili odmaranja u fotelji pa onda merenje. Posle toga treba izanalizirati kakve su bile vrednosti u tom periodu. Uraditi sve ostale potrebne analize krvi, srca i bubrega i tek na osnovu toga, a na osnovu godina starosti,. gojaznosti i drugih navika odrediti terapiju.