Postovani doktore, molim Vas da mi kazete koje su nezeljne efekti kod seroksata, jer mi ga je doktor prepisao sa hanaksom od 0.25 i koje je njegovo dejstvo, jer ja vec duze vrijeme dobijam neke toplotne udare, gusenje, bolove u grudima, malaksalost, uznemirenost, nesanicu, preskoke srca i gubim apetit. Ali, od kako pijem seroksat, evo 2 dana, ja dobijam vrtoglavicu, trnjenje glave, grceve u stomaku i skroz gubim apetit. Obratio sam se doktoru i on kaze da to mora prva nekoliko dana, a meni je jos gore. Zanima me da li to stvarno mora ili meni lek ne odgovara i koji su zapravo nezeljni efekti i koliko traju? Hvala i molim Vas odgovorite sto prije.

    Odgovoreno: 03. 09. 2008.
    • Pri kontinuiranoj primeni učestalost i intenzitet nekih od neželjenih efekata seroksata može se smanjiti te u većini slučajeva terapiju nije potrebno prekidati. Vrlo učestalo (>1/10) zabeleženi neželjeni efekti povezani s primenom paroksetina bili su: mučnina, i seksualna disfunkcija. Učestalo (1/100–1/10) su zabeleženi: pospanost, zevanje, znojenje, tremor, astenija, povećanje telesne mase, suva usta, nesanica, omaglica, zamućenje vida, opstipacija, proliv, smanjeni apetit/anoreksija, povećanje telesne težine i povišene vrednosti holesterola. Neučestalo (1/1000–1/100) su se javljali: abnormalna krvarenja (uglavnom na koži i sluzokozama), zbunjenost, halucinacije, ekstrapiramidni poremećaji, sinusna tahikardija, osip, svrbež i retencija mokraće. Rijetko (1/10000–1/1000) su zabeleženi sledeći neželjeni efekti: hiponatrijemija, manične reakcije, uznemirenost, depersonalizacija, napadi panike, akatizija, konvulzije, bradikardija, trombocitopenija i hiperprolaktinemija/galaktoreja. Vrlo retko (manje od 1/10000) su zabilježeni sljedeći neželjeni efekti: alergijske reakcije, sindrom neadekvatnog lučenja antidiuretskog hormona, serotoninski sindrom, akutni glaukom, gastroinestinalno krvarenje, periferni edemi, prijapizam, fotosenzitivne reakcije, poremećaji funkcije jetre, artralgija i mijalgija. Zabeležene su i povišene vrednosti jetrenih enzima. Treba razmotriti prekid terapije paroksetinom u slučaju dugotrajnije povišenih vrednosti jetrenih enzima.