Postovani,u slucaju plucne embolije sta je najbolje koristiti kao prirodan lek? Koje vitamine bi preporucili ?

    Odgovoreno: 22. 12. 2019.
    • Poštovani, lečenje plućne embolije se vrši na razlićite načine u zavisnosti od težine kliničke slike. Za lečenje se koriste antikoagulansi (lekovi koji sprečavaju koagulaciju krvi), trombolitici (lekovi za razredjivanje tromba), dok se kod rizičnih grupa uključuju lekovi koji održavaju normalan srčani rad, disanje i poboljšavaju cirkulaciju, Što se tiče antikoagulante terapije, u slučaju da pacijenti uzimaju lekove iz grupe koji sprečavaju stvaranje faktora zgrušavanja krvi zavisnih od vitamina K kao što su acenokumarol i varfarin, pacijentima se savetuje redovno praćenje INR faktora koji ukazuje na adekvatnu dozu primenjenog leka. Medjutim, kod terapije navedenim lekovima mora se voditi racuna oko ishrane i suplementacije koju pacijenti sve češće uzimaju na svoju ruku, a koja može i te kako uticati na metabolizam primenjenih lekova . Hrana kao što je brokoli, džigerica, prokelj, zeleno povrće sadrži velike količine vitamina K i  može potencijalno uticati na dejstvo same terapije. Biljni preparat kao što je kantarion može smanjiti koncentraciju leka u plazmi i smanjiti efekat samog leka. Sa druge strane, kod nekih pacijenata se savetuje primene direktnih oralnih antikoagulantnih lekova (dabigatran, rivaroxaban, apixaban) kod kojih određivanje INR-a nije potrebno, već samo redovno uzimanje terapije. Prednost ove grupe lekova je da nemaju interakcije sa hranom i imaju manje interakcija sa drugim lekovima, dok je potencijalni nedostatak visoka cena. Ukoliko želite kontkretniji odgovor na postavljeno pitanje pošaljite detaljan spisak lekova koje osoba koristi, kako bih isključila moguće interakcije i dala preporuku oko eventulne suplementacije. Pozdrav!