Poštovani prolazim kroz izuzetno stresan period bromazepam uzimam po potrebi a prespisan mi je zbog srca i stitne žlezde međutim nakon nekoliko sati nakon uzimanja tablete osećam strašnu napetost i nervozu, pokušala sam sa valerijanom i raznim prirodnim lekovima da smanjimo nervozu ali ništa ne deluje, pomozite mi šta da radim da se rešim tolike napetosti. Prošla sam kroz postporodjajnu depresiju i užasno se plašim da mi se to ne ponovi a osećam da idem ka tome.

    Odgovoreno: 13. 12. 2019.
    • Poštovana, neželjene reakcije kao sto su uznemirenost, napetost, nemir i slični poremećaju u ponašanju mogu da se jave usled primene leka. U tom slučaju se savetuje njegova obustava, koja ne trebalo da bude nagla ukoliko ste lek koristili u dužem vremenskom periodu. Nagli prekid terapije može da izazove niz neželjenih reakcija kao što su glavobolja, nemir, insomnija, bol u mišićima, iritabilnost itd. pa se zato savetuje da se doza polako smanjuje. Najbolje bi bilo da se javite lekaru kako bi Vam propisao neki drugi lek iz grupe benzodiazepina. Što se tiče biljih lekova koje ste pomenuli ne treba ih kombinovati sa lekovima iz grupe benzodiazepina jer mogu potencirati dejstvo lekova i pojačati im efekat sedacije. Najiskreniji savet koji bih Vam dala bio bi razgovor sa nekim psihologom radi lakšeg prevazilaženja aknsioznih i depresivnih stanja. Većina anksioznih stanja se mogu prevazići samo razgovorom sa psihologom bez ikakve medikamentozne terapije. Čak su i mnoga istraživanja pokazala da se razgovorom menjaju disfunkcionalni obrasci rešavanja problema koji su izmedju ostalog i doprineli da se problem prvobitno javi. Pozdrav!