1. Upotreba lekova za smirenje

    Pitanje broj: #145399

    Poštovani,

    Interesuje me da li lekovi za smirenje kao što su Bromazepan i Diazepam, izazivaju oštećenja nervnih ćelija? Pročitao sam da imaju mnoge neželjene efekte poput slabijeg pamćenja, loše motorike, loše koncentracije itd. Da li su to bezazleni prolazni simptomi ili je to ozbiljnije?

    Odgovoreno: 04. 05. 2017.
    • Poštovani,

      Navedena grupa lekova deluje tako što podstiče aktivnost depresorne supstanse u cns-u i kao posledica izazivaju sedaciju i indukciju spavanja, smanjuju ankcioznost, opuštaju mišiće. Sve u svemu, deluju relaksirajuće, pa i ne čudi što su prateća neželjena dejstva pospanost, konfuzija, loša motorika. Dakle, to nije posledica oštećenja nervnih ćelija, već samog mehanizma dejstva leka. Kako bi ovi efekti bili kontrolisani i sveli se na minimum i kako bi se izbeglo koliko je moguće stvaranje zavisnosti, specijalista je taj koji određuje doziranje i dužinu primene ovih lekova.