1. farmaceut Iva Cvetković pogrešna uotreba ringerovog rastvora kod dece

    Pitanje broj: #149643

    Poštovani, pre 6 nedelja detetu od 8 meseci je propisana profilaksa zbog stalnog kašlja, inhalacije pulmicortom 0, 25mg/ml + 2mlnacl jednom dnevno. Kako sam fiziološki rastvor kupio u apoteci i upotrebljavao ga sve do pre neki dan, danas sam primetio da smešu nisam uopšte pravio fiziološkim nego ringerovim rastvorom. Verovatno su mi greškom dali u apoteci jer ja nisam ni znao da postoji ovaj rastvor sve do danas kada sam hteo da bacim ostatak boce od 0, 5 l iz koje sam izvlačio špricem za smešu. Koja je opasnost i da li postoji rizik po zdravlje za dete? Do sada je inhalirao cca. 100 ml. ovog rastvora.