1. farmaceut Iva Cvetković upotreba leka ksenikala

    Pitanje broj: #146054

    Poštovani, interesuje me vaše mišljenje u vezi leka ksenikal. Po preporuci prijatelja bih počela da koristim ove lekove ne bih li uspela da regulišem telesu masu. Imam 20 kg viška posle porodjaja. Inače nemam nikakvih zdravstvenih problema osim gojaznost. Unapred vam hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 01. 2017.
    • Poštovana,
      Xenical je lek koji može u izvesnoj meri uz kontinuiranu primenu, dovesti do smanjenja telesne težine. Preporučuje se xenical može pomoći gojaznim osobama koje ne mogu samo promenom režima ishrane i uvođenjem fizičke aktivnosti da se reše viška kilograma. Njegovo delovanje se zasniva na inhibiciji enzima pankreasne lipaze koji razlaže masti iz hrane, tako da se povećava količina masti u stolici. Pozitivne strane su smanjenje apsorpcije masti, smanjenje rizika od kardiovaskularnih oboljenja, ali tu su i mogući neželjeni efekti koji se mogu javiti: grčevi u stomaku, nadutost i gasovi sa nekontrolisanim pražnjenjem crevnog sadržaja, abdominalni i rektalni bolovi. Treba napomenuti da primena xenicala može služiti samo kao inicijalna pomoć u gubitku kilograma, ali je neophodno nastaviti sa urednijim stilom života radi održavanja željene težine. Takođe ne treba zaboraviti suplenentaciju vitiminima rastvorljivim u mastima (a, d, e, k) za vreme primene leka, koji se u tim uslovima ne mogu apsorbovati u dovoljnoj količini iz hrane.