1. Šta je lek Proxetine i za koje bolesti se koristi?

    Pitanje broj: #1107

    Živim u SAD i interesuje me nešto više o bolesti koju u Americi je zovu panic attack (napad panike). Obišao sam ovde dosta instituta za tu bolest. Imam 31 godinu i sa tim sam se suočio prije godinu dana. Doktori su mi prepisali lijek pod nazivom Paroxetine 20MG. Interesuje me da li ti lijekovi utječu na druge djelove organizma i da li su štetni prilikom duže upotrebe. Koje su posljedice te bolesti? Ti lijekovi su mi puno pomogli ali me interesuje da li ima nekog prirodnog lijeka i kako na prirodan način da se sačuvam od ove ne tako rijetke bolesti?

    Odgovoreno: 05. 09. 2007.
    • Poštovani,

      Paroxetin je jedan od onih lekova za koje kažemo da je "LEK IZBORA" za panični poremećaj. Veoma brzo daje početna poboljšanja a zatim otklanja do kraja tegobe koje se nalaze u klinickoj slici paničnog poremećaja. Medjutim, u pismu pominjete panicne atake koji predstavljaju karakteristični simptom paničnog poremećaja ali se, kao izolovani simptom, mogu naći i u drugim psihijatrijskim bolestima. Za neke od tih bolesti potrebno je ukljuciti drugačiju terapiju. Predlžem Vam da pročitate opis paničnog poremećaja u tekstu, i da procatet o anksioznim poremecajima i proverite da li se radi o toj ili nekoj drugoj bolesti. Što se tiče samog leka, kao i bilo koji drugi lek (čak i aspirin) moze imati  neželjene efekte. Kod Paroxetina se najčešće mogu javiti blage mučnine (zato ga treba uzimati nakon jela), povremeno drhtanje i napetost, kao i znojenje. Ove tegobe, osim ako osoba nije preosetljiva, iščeznu veoma brzo - nakon par dana. Ima i drugih neželjenih dejstva, ali su ona veoma retka (o tome se možete obavestiti u prospektu svakog leka). Može ponekad dati i seksualne probleme poput otežane ejakulacije i težeg dostizanja orgazma, ali uglavnom ne remete normalan seksualni život. Treba naglasiti da se neželjena dejstva mogu javiti, ali se česce dešava da izostanu ili da su blago izražena, pogotovu ako se lek postepeno uvodi u terapiju. Čak i najizražsenije tegobe nestaju ubrzo nakon sto se lek iskljuci i to bez posledica. Paroxetin ne izaziva zavisnost, jedino je vazno da se postepeno uvodi i postepeno iskljucuje iz terapije jer se mogu javiti neprijatne tegobe ako se to ucini naglo.