1. Pravilno skidanje kilograma

    Pitanje broj: #143454

    Poštovani,

    Imam veliki problem sa gojaznošću. Oduvijek imam višak kilograma, čak kao beba od 6 mjeseci imala sam preko 12 kg i tako cijeli život. Voljela sam da jedem sve i u većim količinama. Prije dvije godine sam se pola godine hranila samo sirovom ishranom (svježe voće, povrće, orašasti plodovi i ponekad riba). Tada sam smršala 20 kg i više. Međutim, kasnije sam se vratila na staro i nastavila jesti, i dobila sam mnogo više na kilaži. Ginekolog mi je rekao da se obratim nutricionisti, jer smanjivanjem kg riješiću se mnogih problema. Možete li mi dati neki savjet, kako rasporediti obroke, koje namjernice treba više unositi? Moja krvna grupa je A pozitivna, a mnogo vremena provodim na fakultetu ujutru od 11 uveče do 7, pa mi je problem ručak, tako da najčešće tada jedem peciva.
    Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Svaka promena koju načinite na dalje u pogledu ishrane mora biti korak po korak, odnosno smanjivanje količine hrane koju jedete mora biti postepeno i pridržavati se toga u nekom kraćem vremenskom intervalu, do momenta kad imate utisak da možete smanjiti još. Na primer, ukoliko jedete 3 parčeta hleba za obrok, smanjićete na dva i jesti tako mesec dana. Potom ćete smanjiti još jedno i jesti tako isto toliko. Posle toga se može desiti da nećete imati potrebu za unosom hleba ili ćete ostati na tom jednom parčetu. Isto tako važi za ostale namirnice. Količine ćete smanjiti, jesti više vlakna jer ona održavaju sitost, a trebate imate obavezna 3 obroka koja bi trebala biti u isto vreme svakog dana, i dve proteinske užine u vidu orašastih plodova, čaše jogurta itd. Izbegavajte sve "light" proizvode jer oni sadrže dosta veštačkih zaslađivača, tako da Vam preporučujem punomasne mlečne proizvode. Veoma je bitno da vam ručak budu neko jelo, ili povrće i meso.