1. Fitinska kiselina iz hleba

    Pitanje broj: #146908

    Poštovani,

    Zamenio sam običan beli hleb sa mešavinom integralnog pšeničnog i ražanog brašna koji spremam u mini pekari. Zanima me da li fitoza iz raženog brašna poništava ili umanjuje fitinsku kiselinu samo ako je potopljeno 12 -1 4 sati? Da li je navdeni hleb ipak zdraviji od klasičnog belog sa manje fitinske kiseline? Od pojavljivanja tonus hleba velika je fama oko te fitinske kiseline, pa molim za pojašnjenje o srazmeri štetnosti fitinske kiseline.

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovani,

      Fitinska kiselina vezuje minerale tokom varenja hrane tako da se minerali ne ugrađuju u kosti, zube, već se izbacuju zajedno sa njom. Zbog toga može doći do pojave osteoporoze, karijesa, rahitisa, ozbiljnog deficita minerala. Iako se kuvanjem samo delimično smanjuje prisustvo, gubitak je znatno veći ukoliko se namirnice pre kuvanja potope u vodu kojoj je dodat limunov sok. Kuvanje pod pritiskom efektivnije je od običnog kuvanja. Duži period potapanja namirnica (najbolje preko noći) dovodi i do većeg gubitka fitinske kiseline ali ne i do njenog uništavanja. Nijedan hleb nije potpuno zdrav, koristite ga što manje možete.