1. Alergija na konzervanse iz hrane

    Pitanje broj: #147659

    Poštovani,

    Sin mi je alergičan na sledeće konzervanse: ac. Formicicum, ac. Benzoicum, na-nitricum, na-sulphuricum. Interesuje me šta znače i koji su im e brojevi?

    Hvala na odgovoru, Kristina

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Natrium nitrat je E 251 - konzervans, natrium sulfat je E 514 - regulator kiselosti, a ac. Formicicum je mravlja kiselina - konzervans. Da biste znali u kojim se namirnicama nalaze, pažljivo čitajte sastav na poleđini namirnica, proizvođači su u obavezi da navedu sve ono što stavljaju u proizvode, ali nekad to nije slučaj. Nitrati ulaze u sastav soli za salamurenje, odnosno u mesnim prerađevinama. Mravlja kiselina se često stavlja u prerađevine od voća (marmelade), ali samo površinski, radi sprečavanja kvarenja sa površine.