1. Ishrana u trudnoći

    Pitanje broj: #146733

    Poštovani,

    Imam pitanje vezano za pravilnu ishranu trudnica. Naime, sad mi je 26. nedelja prve trudnoće. Imam 34 godine. Prilikom analize krvi vrednsot glukoze je bila 5.1, ali je bila povišena vrednost ketona u urinu i iznosili su 15. Nakon toga, rađen je test opterećenja na glukozu gde je prilikom početnog merenja glukoza bila 5.7, a nakon dva sata 7.4. Inače, imam dijabetičara u porodici ali sam normalne telesne težine, od trudnoće do sada sam se ugojila 7 kg. Ginekolog mi je savetovao da izbacim slatkiše, koje ionako retko jedem, i da se pridržavam higijensko - dijetetskog režima do sledeće kontrole. Pritom mi nije rekla šta smem i u kojoj količini da jedem.
    Da li mi možete dati neka uputsva po tom pitanju kako ne bi beba bila uskraćena za važne minerale i vitamine, a da mi se ujedno ne javi dijabetes u trudnoći
    Da li smem da jedem voće, krompir i šargarepu i u kojoj količini?
    Koliko obroka dnevno treba da imam i kada?
    Unapred hvala. Srdačan pozdrav!