1. Pravilna ishrana dece

    Pitanje broj: #138153

    Poštovani,

    Imam dečaka od 22 meseca. Rođen je kao krupna beba 4600 g, 56 cm. Uvek je po rastu ispred svog uzrasta, a laboratorijski rezultati su mu dobri. Trenutno sa 22 meseca ima 15 kg i izuzetno je visok za svoj uzrast. Od početka uvođenja čvrste hrane, ishrana je bila u skladu sa preporukama za ishranu beba, bez soli, šećera, postepeno uvodjenje namirnica, bareno, dosta voća, povrća, mesa. Slatkiše je probao posle 1. rođendana kao i grickalice. Kod kuće ih jede u ograničenim količinama (npr. 1 red čokolade dnevno ili 2-3 plazma keksa i td.). Ali kada se nadjemo u gostima, obično bude poslužen nekim takvim stvarima. Tada nastaje problem, ne zna da stane. Jednom smo ga pustili da jede čokoladna jaja da vidimo kada će stati, ali na kraju smo ipak morali da ih sklonimo. Moja svekrva pati od gojaznosti, suprug takodje ima višak kg. Za razliku od porodice iz koje ja potičem, gde je hrana potreba i ne pridaje se preveliki značaj, njima je hrana izuzetno bitna. (npr. Ako smo bili na nekom slavlju, svekrva će prvo pitati - čime su vas poslužili, a ako dolaze gosti najbitnije je čime će biti posluženi). Izvinite što ovoliko dužim.
    Mene zanima, da li ja ograničavanjem slatkiša i grickalica činim zlo detetu, u smislu da on bude željan takve vrste hrane, pa nema granice? Zaista se plašim da ne napravim neki drugi poremećaj takvim ograničavanjem. Sa druge strane, kada bih mu dozvolila da jede u neograničenim količinama, mislim da bi bio izuzetno gojazno dete i da ne bi mogao normalno da trči i igra se sa drugarima, a plašim se da bi to uticalo i na zdravlje deteta. Dolazim u situaciju da mene kao majku gledaju kao da sam nenormalna jer ograničavam dete, pa me zanima Vaše mišljenje.
    Hvala unapred i pozdrav!