Pocituvana doc.dr Maja.N. Vi pisuvam od Makedojija. Se raboti za mojata kerkicka rodena na 02.09.2001god. Voodusevena sum od nacinot na koj komunicirate so vasite pacienti pofalba od moja moja strana do vas i cel tim. Jas se obrativ do vasiot kolega za bolesti na bubrezi potocno od bakterijata e.koli dojde do komplikacii so desniot bubreg. Pa mislam deka treba da ve izvestam i okolu problemite so ishranata na mojata kerkicka koja navistina nema apetit i sekoj pak mora da barame nacit taa da jade. I zatoa mislam deka i virusite ja napagaat tolku cesto. Bi ve zamolila za sovet i pomos na koj vid ishrana poveke da forsirame a sto ne bi trebalo ili da se dava vo pomali kolicini , osven sto znam deka (sol) treba vo pomala kolicina da prima za dr. ne sum informirana. Pie i caj od brusnica. Ve molam ako mozete da mi pomognete malku poveke da i go podobram inunitetot so pomos na ishranata. Blagodaram M.Daniela

    Odgovoreno: 08. 08. 2008.
    • Bakterija koja je nadjena kod Vase cerkice ne nalayi se prirodno na tom mestu, dakle aptogena je ay urinarne puteve i mora se leciti lekovima. Kao jedan od simptoma javlja se slabiji apetit, dakle sa izlecenjem bolesti ocekuje se da Vasa cerkica bolje jede. Medjutim, kako je deo Vaseg pitanja u vezi sa pojacanjem imuniteta putem ishrane, svakako da treba da unosi sto vise svezeg voca i povrca, moze i u vidu sveze cedjenih sokova. Brusnica koju pominjete ima dosta vitamina C,a zamena za nju moze biti limunada ili sok od narandze takodje. Neka jede i dosta izvora vitamina A i D a to su riba, iznutrice, zumance, buter. Kuvajte na ulju maslinovim ili omega 3 pojacanim biljnim uljem, a moyete uvesti u ishranu i brayilski orah zbog selena ili dodati neki od suplemenata kao sto su oligogal se npr.Pratite i krvnu sliku, nekada dete ybog anemije ima los apetit.