Molim Vas da mi napisete primer pravilne ishrane ishrane za devojcicu od 9 godina i date savet kako da detetu objasnim da ne moze svakog dana da se jedu slatkisu, sladoledi, cokoladice , smoki i dr. Kako da je naviknem da jede redovno bez stalnog grickanja izmedju obroka.

    Odgovoreno: 08. 08. 2008.
    • Pre svega dete njenog uzrasta treba da ima redovne obroke, dorucak, bar jednu uzinu, a moze i dve, rucak i veceru. Treba dnevno da unese oko 2000 -2100kcal.Za dorucak obavezno ponudite nisko masni jogurt, obrano mleko ili ev. kiselo mleko sa manje masti,parce crnog ili polubelog hleba ili pecivo od integralnog ili polubelog brasna, musli ili zitne pahuljice razlicitog sastava po volji deteta. Ukoliko dete ne pije mleko niti jogurt, obavezno treba da unese sir, belance jajeta ili ribu za dorucak. Uz navedeno mogu se dodati vocka, paradajz, krastavac, salata i sl. Uz zitarice i mleko korisno je dodati jedno jaje, belo pilece meso ili kolut sunke tj. jednu virslu eventualno. Kombinacija ima jos a savete mozete dobiti od pedijatra.Za uzinu su korisni integralni keks ili grisini uz voćni sok ili vocku, samo vocka, sladoled, eventualno koamd peciva ukoliko ne moze da savladsa skolske napore. Rucak oabvezno treba da sadrzi supu od povrca, mozete je skuvati za dva dana, salatu ili kuvano povrce uz maksimalno izbegavanje zaprske, komad mesa ili ribe, s tim da deca treba da jedu neamsne komade mesa tzv. krtinu i morsku ribu sto vise, jedno parce hleba ili bolje krompir, testeninu ili pirinac. Popodnevna uzina moze biti kao prepodne ili lagani kolac. Majonez treba izbegavati, kao i pavlaku, a mahunarke se preporucuju npr, pasulj, boranija i grasak, po mogustvu soja. Vecera treba da je sto ranije, najaksnije do 21 h, i treba da je lagana. Moze se ponuditi parce pite, pice, sardaina ili tunjevina sa salatom i hlebom, sendvic sa belim mesom od pileta, proja ili akcamak itd. Brzu hranu svakako izebgavajte zato sto je kaloricna npr, pojedine porcije u restoranima brze hrane sadrze oko 4000 kcal, a vec sam rekla da su potrebe dece mnogo amnje. To su i prazne kalorije, a to znace da daju salbiji osecaj sitosti, Da se Vasa cerka ne naljuti postepeno prelazite na predlozeni jelovnik i na sami pravite porcije, U suprotnom, ukoliko nema saradnje bice kontraproduktivno. I naravno, Vas pedijatar ce Vam dodati detalje ili posetite niutricionistu