Dr Nikolic, dijagnostikovana mi je dispepsija. Da li postoji neki odredjen rezim ishrane kako bi se umanjili simptomi? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 08. 08. 2008.
    • Proabjte sa ovim nacinom ishrane, iako bi trebalo da imam i Vase nalaze Намирнице Дозвољено-Житарице и производи од житарица Бели или полубели бајати хлеб, двопек, тост, тестенине, пиринач,пшенични и кукурузни гриз, благо не преслатко пециво Не препоручује се -Свеж хлеб и пециво, кукурузни, ражени, интегрални хлеб, масно тесто и јела с квасцем (крофне) Млеко и млечни производи Дозвољено-Обрано млеко, посни сир, кисели млечни напици, кисело млеко са 12 % масти, немасни сиреви Ne preporucuje se-масни и топљени сиреви, пуномасно млеко, павлака и масно кисело млеко Месо, риба, јаја Немасно месо (телетина, јунетина, јагњетина, јаретина, пилетина немасна, месо од кунића) динстано, кувано, печено у фолији Телећа јетра, језик, Шунка, ћурећа прса, Немасна бела риба, меко кувано и јаја “на око”, рибља чорба zabranjeno Свињетина, дивљач, гушчије месо, димљена, пржена, похована, сољена меса и риба Говеђа и свињска изнутрица, масна риба, конзерве, дагње, лигње, саламе, ракови, тврдо кувана и пржена јаја, трајне кобасице Масноће Moze Маслац, биљна уља, маргарин у мањим количинама ZabranjenoСвињска и гушчја маст, лој, подгрејани маслац, мајонез Воће Moze Огуљена, настругана јабука, воћни сокови, компоти, банане, кувано и згњечено суво воће, џем мање количине Nedozvoljeno Незрело и конзерви-рано воће, слатко воће, веће количине мармеладе, ораси, бадеми, смокве, трешње, агруми Поврће Кувано, динстано пасирано поврће (куван кромпир), спанаћ, блитва, зеље, карфиол, прокељ, шаргарепа, млад грашак, боранија, цвекла, парадајз без коре и семенки, тиквице, свеж купус, сок од купуса, кувани лук, зелена салата) Zabranjeno Кисели купус, кељ, грашак, соја, сочиво, пасуљ, краставци, печурке, конзервисано поврће, паприка, ротква, лук, кромпир пржен и печен, плави парадајз, концентрат парадајза и кечап, конзервисано поврће, готове супе Шећери Благо не преслатко пециво, бисквити, пудинг, гриз, сутлијаш, мед Ne preporucuje se Слаткиши, торте, пржена и дизана теста, палачинке, чоколада, колачи са надевом Остало Разблажени лимунов сок, со, ловор, першун, благи чајеви минерална вода -moze Zabranjeno:Алкохолна ледена и газирана пића, кафа,, рен, сладолед, црни чај, љута паприка, сирће, бибер, сенф, чоколада, моно- натријум глутаминат, јако алкалне воде