Postovana,hteo bih da vas pitam da li ishrana po krvnim grupama zaista ima smisla i ako je tako koje su to namirnice korisne ili manje korisne za 'A' krvnu grupu. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 05. 09. 2008.
    • Bas ste me yamorili sa ovim pitanjem. evo odgovora:Krvna grupa određuje sklonost ka bolestima, individualne karakteristike, pa čak i vrstu hrane koju treba uzimati. Kada hrana ulazi u krv, antitela prepoznaju tu vrstu hrane kao dobru ili lošu, a ako je loša, grupišu je, slepljuju i izbacuju iz krvi. Ako se svakodnevno unosi hrana koja ne odgovara određenoj krvnoj grupi, imunološki sistem radi na prazno. Vrsta proteina iz hrane u nekim slučajevima (u zavisnosti od tipa krvne grupe) ponašaju se kao antigeni, dovode do hemijske reakcije u dodiru sa antigenima krvnih ćelija i uništavaju ih. Budući da su krvne ćelije različite određena hrana će za neke ljude prestavljati lek, a za druge otrov. Da bi imunitet bio stabilan bitno je da se u organizam unose namirnice koje \"odgovaraju\" određenoj krvnoj grupi. Razlikuju se tri osnovna tipa individua: Afrički, Azijski i Kavkaski (tu spadaju svi belci). LJudi s krvnom grupom A najčešće su se bavili odgajanjem žitarica i povrća i bili su preteče vegetarijanaca. Krvna grupa A se prvo pojavila negde u Aziji ili na Bliskom Istoku, između 25.000 i 15.000. godine pre Nove Ere, na vrhuncu Neolitskog perioda, kada su poljoprivreda i pripitomljavanje životinja postali dominantni način života i preživljavanja. Prvi put u istoriji sposoban da obezbedi na duže staze svoju egzistenciju, čovek je počeo i da stvara trajna naseobine. Radikalne promene u okruženju, načinu života i ishrane, vremenom su rezultirale i novim mutacijama digestivnog i imunog sistema - Neolitski čovek je bolje podnosio i apsorbirao kultivisane žitarice i poljoprivredne proizvode i. tako je rođena krvna grupa A. Novi uslovi života doveli su do saznanja i potrebe da su ljudi zavisni jedni od drugih i da moraju zajedno da planiraju ishranu za narednu godinu (sejanje, obrada zemljišta), i tako redom. Psihološki, te osobine pripadaju tipu A, koji je u to vreme izuzetno napredovao. Tip krvne grupe A pojavio se kao mnogo izdržljiviji na infekcije u gušće naseljenim područjima. Neke regije u svetu preživele su kugu, koleru i epidemiju velikih boginja jer su bile naseljenije ljudima krvne grupe A. Vremenom se ova \"A-populacija\" selila ka Evropi, preko jugocentralne Rusije, zadirući sve dublje ka zapadnoj Evropi i jugozapadnoj Aziji, i mešajući se sa predominantnim meštanima među kojima je dominirala krvna grupa O, što je, s obzirom na navike u ishrani, dovelo do prve velike revolucije u ishrani. Danas tip A dominira Japanom, Mediteranom, okolinom Egejskog i Jadranskog mora, posebno na Korzici, Sardiniji, u Španiji, Turskoj i na Balkanu. Krvna grupa A ima osetljive organe za varenje i manjak želudačne kiseline i treba da je vegetarijanac (ishrana bogata ugljenim hidratima, siromašna mastima). Upražnjavajte lakše fizičke vežbe, kao što su joga i golf i meditirajte kako biste prevazišli stres. MESO Neutralno: Izbegavati: Piletina Slanina Ovčetina Korniš kokoške Govedina Svinjetina Ćuretina Patka Zečetina Guska Teletina Šunka Divljač Jagnjetina Džigerica PREPORUČENA MORSKA HRANA Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Šaran Tuna Inćun Bakalar Štuka Barakuda Kirnja Morski Brancin Jegulja Skuša Sabljarka Oslić Mlada štuka Jastog Losos Kavijar Sardela Škampi Pastrmka Lignje MLEČNI PROIZVODI Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Sojin sir Kozji sir Puter Sojino mleko Kozje mleko Sladoled Kefir Meki sir Slani kravlji sir Parmezan Jogurt Krem sir Jogurt voćni Ementaler Punomasno mleko Surutka POVRĆE Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Artičoka, domaća Avokado Kupus, beli Brokoli Špargla Plavi patlidžan Mrkva Cvekla Paradajz Kupus, zeleni Kim Krompir beli Maslačak Karfiol Paprika žuta Beli luk Celer Paprika crvena Ren Krastavac Pečurke, šitaki Kelj Masline, zelene Pečurke, domaće Tofu Bela rotkva Pasulj Peršun Rotvice Bundeva Kukuruz žuti Spanać Kukuruz beli VOĆE Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Kajsije Jabuke Banane Kupine Ribizle Kokos Borovnice Grožđe crno Mango Trešnje Dinja Narandže Smokve Breskve Papaja Grejpfrut Kruške Bokvica Limun Nar Mandarine Ananas Maline Šljive Jagode Suvo grožđe Lubenice ULJA Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Laneno ulje Repičino ulje Kukuruzno ulje Maslinovo ulje Pamukovo ulje Ulje od kikirikija Susamovo ulje OSTALO Veoma korisno : Neutralno : Izbegavati : Kikiriki Badem Brazilski orah Puter od kikirikija Kesten Pistaći Bundevino seme Susamovo seme Biber, vinsko sirće Lešnik Orah