Poštovani, pišem vam iz crne gore tj. Podgorice. Htjela sam vas pitati nešto. Pošto vidim da vi odavno pišete o testu intolerancije na hranu, vjerovatno znate što se tiče toga sve. Ja sam to radila u jednoj laboratoriji ovdje. Dobila sam nalaze za jedan dan. Ništa mi nije jasno. Ako možete da mi objasnite šta znači, recimo, npr: jabuka 8. 6 <50u/ml kravlje mleko 40. 0 <50u/ml jaja belance i žumance 48. 4 <50u/ml školjke 30. 6 <50u/ml piletina 3. 8 <50u/ml sardina 14. 3 jastog 4. 3 riba list 7. 9 jagnjetina 7. 0 čokolada 7. 8 itd. Naravno, uradila sam test na oko 100 namirnica, ali nisam dobila nikakvo objašnjenje. Laički gledano meni je sve ispod 50, ustvari, sve je u toj granici, sve je dobro. Izgleda da ja nisam alergična ni na jednu vrstu hrane. Toliko sam nezadovoljna sa testom iz prostog razloga što nisam dobila nikakav prateći papir, šta mogu, šta ne mogu da jedem. Ja bih vas molila, ako nije problem, da mi barem objasnite, šta ovo znači, da bih mogla sama da odredim šta je ok za mene. Ili ako vi znate da me uputite na nekoga, u crnoj gori, ko mi može pomoći. S poštovanjem, sanja iz podgorice

    Odgovoreno: 08. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Pre svega testiranje intolerancije na hranu nije carobna formula koja ce vam odrediti sta da jedete. Prema nalazima koje mi saljete vi nemate intoleranciju na hranu, koja nije bolest vec stanje organizma, a kamoli alergiju, koja je bolest i zahteva strucno lecenje. Dakle, mozete da jedete sve namirnice teoretski. Kako zivite u vecem gradu, mogli biste da se konsultujete sa nekim nutricionistom u vezi ishrane koji bi vam odredio jelovnik, ali ne na sonovu intolerancije, vec drugih vasih akrakteristika i naravno nakon pregleda.