Postovana doktorko meni je analizom krvi utvrdjeno da imam virus HEPATITIS B,ali ja se osecam super.Posto zivim u Norveskoj sastanak sa ovdasnjim specijalistom mi je zakazan tek za tri meseca posto im je duga lista cekanja.Samo mi je receno da se ispravno hranim.Molimvas ako mozete da mi pomognete i kazete sta smem a sta nesmem da jedem?Da li ishrana moze da utice da taj virus nestane?Unapred hvala

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Virus je dozivotno prisutan u vasem organizmu, ali to se desava i sa drugim virusima, npr. boginja i sl. Veoma je vazno da pazite na ishranu, jer je jetra organ koji se sam regenerise, ali ne u slucaju da je dodatno opterecujete. Najkrace, smanjite unos zivotinjskih amsti takos to cete upotrebljavati samo biljna ulja za pripremu obroka, najbolje maslinovo i izbacite przenu i pohovanu hranu. Smanjite unos iznutrica, zumaca i koristote nemasne mlecne proizvode npr. jogurt do 2 % masti, obrano mleko i sl. Narocito koristite acidofilne jogurte sa inulionom i korisnim bakterijama. Voce i povrce, kao i zitarice treba da budu osnov Vase ishrane. Riba takodje, ali izbacite konervisane namirnice, vise sveze i sokove.Svinjsko meso ne morate jesti,Najbolej je da djetu primenite 6 meseci, a od suplemenata Vam preporucujem articoku u kapima i li kao drazeje, omega 3 kiseline tabelte i essentialle foryte. Kod nas ima preparat zkao LIV 52 ili Reliv forte na bazi builja, a sigurno nesto slicno postoji i u Norv, ku[uje se u prodavnicama zdrave hrane, na bazi je bilaj, potrazite