Poštovani doktore,
    imam 2 pitanja. Često gledam reklame za prehrambene proizvode u kojima naglašavaju, ima samo 0.2% masti ili samo 2% masti i sl. šta to znači? Koliko bi u stvari hrana koju jedemo trebala da sadrži masti? Drugo, čitala sam mnogo puta da dnevni unos kalorija ne bi trebao da pređe 2000, ali da li to zavisi od pola godina i fizičkih aktivnosti? Imam 21. godinu, i relativno redovnu fiziču aktivnost (trčanje ili brzi hod), nemam problema sa težinom visoka sam 1.70 i teška 54kg, ali bih željela da znam koliki bi trebao da bude dnevni unos kalorija za osobu mojih godina?
    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 01. 06. 2009.
    • Poštovani,
      pomno pratite oglase i to je sasvim ok. Sadržaj masti u različitim namirnicama je veoma različit, a ukupan dnevni unos ne bi smeo da predje trećinu kada su masti u pitanju. Dakle, gleda se ukupan unos, kao i kvalitet masti. Zasićene masti (iz živoinjskih namirnica treba da čine trećinu od navedene trećine ili 10 posto ukupnog dnevnog energetskog unsoa). Vama je dovoljno 1600 kcal dnevno ukoliko ne preterate sa fizičkom aktivnošću