Imam 55 godina, a vec 11 godina imam problem sa stvaranjem cistinskog kamena u bubregu.Imala sam i dve operacije.Kakvu mi ishranu preporucujete?

    Odgovoreno: 21. 03. 2007.
    • Postovana Slavka, na zalost imate kamenac koji cini 1 do 2% od svih kamenaca u bubregu-cistinski. Kod Vas se izluci dnevno preko 250mg cistina mokracom, a kod zdravih ispod 20 mg. Rastvorljivost cistina raste kada je pH preko 7, tj. kada je mokraca bazna, pa je vazno da odrzavate baznost mokrace celog dana. To se postize velikim unosom tecnosti preko 2,5 l do 4 l dnevno, izbacivanjem slanog (smanjen unos natrijuma, a vitamin C samo ispod 2g dnevno. Suplementi vitamina D se takodje ne preporucuju. Vitamin B6 moze da se dodaje 40 mg dnevno, a namirnice koje treba da cine osnov Vase ishrane su voce, povrce, mleko. Alkalne namirnice su i pecurke. Neutralne su orasi, mahunarke, buter, Ostale su kisele i ne treba da ih uzimate u velikim kolicinama.Sljive se ne preporucuju, kao ni agrumi u velikoj kolicini. Detaljniji spisak mozete dobiti u Savetovalistima za dijetetiku ili od Vaseg lekara.Pereporucujem i Basovital poseban preparat za odrzavanje acidobazne ravnoteze u organizmu.
      Pozdrav od dr Maje