Pitanje za dr Maju Nikolić.
    Koja je pravilna ishrana za povišen holesterol i visok krvni pritisak?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 08. 04. 2009.
    • U najkraćim crtama namirnice, dopušteno mleko i mlečni proizvodi, Obrano mleko, kiselo mleko, kefir, jogurt (sve sa najviše 1% masti), sveži kravlji sir. Zabranjeno je maslac, pavlaka, punomasni mleko i sirevi (sa više od 25% masti) riba, meso i mesni proizvodi . Riba, posebno plava morska i bela rečna, piletina i ćuretina bez kože, govedina, teletina, jagnjetina, svinjetina, bez vidljive masnoće, pileća i ćureća prsa, retko šunka ili pršut. Zabranjena su masna crvena mesa, divljač, paštete, mesne konzerve, slanina, kobasice, salame i sl. iznutrice, jaja, belance. Zabranjeno je Žumance. Povrće i sve vrste povrća pripremljene bez masnoća. Zabranjen je krompir (pržen, restovani, pire ili pomfrit), avokado, kikiriki. Voće i sve vrste sezonskog i citrusnog voća. Zabranjeni su orasi, bademi, lešnici, Kokosov orah. Od pića čaj (naročito zeleni), mineralna voda, voćni sokovi, vino (najviše čaša na dan, žestoko isto, najviše čašica na dan, pivo (najviše flašica na dan Kafa, do 2 šoljice dnevno. Zabranjen je kakao i čokolada. Hleb, pecivo i testenina. Hleb od celog zrna, raženi, ovseni, crni i grahamov, beli i pecivo u umerenim količinama, pahuljice, integralne testenine, pirinač. Zabranjeno  je lisnato testo, testo sa maslacem ili jajima, čips, smoki, kokice i sl. Slatkiši, marmelada za dijabetičare ili sa manje šećera, Suvi, integralni kolači. Zabranjeni su Kolači sa kremom, čokolada, sladoled, palačinke, uštipci i sl. Začini. Svi začini, so, vegeta (što manje), senf, sirće (naročito jabukovo), začinsko bilje Majonez Ulja i masnoće Maslinovo ulje Ulje od uljane repice, sojino ulje, suncokretovo ulje. Zabranjena je Svinjska mast, loj, margarin, biljna mast, palmino ulje.