Postovana doktorko moja sestra je obolela od "lupus nephritis". Tek sada je utvrdjeno da je bolest kod nje prisutna zadnjih sedam godina. Pre sedam dana su joj radili biopsiju bubrega nalaze jos cekamo. Prima ogromnu kolicinu lekova i to:"Cellcept" 250 mg, "Nirypan" 80 mg, "Ranisan", Ca, "Monopril" 20 mg i "Prinorm". Poslednjih 5 dana ima problema sa stolicom (proliv). Mnogo sam citala na internmetu da je vazno promeniti nacin ishrane odnosno da bi trebalo izbaciti meso i mesne preradjevine kada je u pitanju ova bolest, zato Vas molimo da nam pomognete tj. odredite kakva bi to ishrana trebala biti za ubuduce kako bi sestri pomogli da zivi sa ovakvom bolesti.
    Srdacno Vas pozdravljamo.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.

    • Postovana Radmila, ne postoje posebna pravila u veyi ishrane obolelih od lupusa. Ishrana se prilagodjava individualno i usmerena je na posledice bolesti. Potrebe u proteinima treba zadovoljavati putem visokokvalitetnih proteina iz jaja*belanca), mleka i nemasnog mesa, a unos kuhinjske soli i slanih anmirnica svesti na minimum. Ogranicava se i unos tecnosti sto vise. Ishrana takodje treba da bude siromasna u zivotinjskim masnocama, a mogu se koristiti suplementi polinezasicenih masnih kiselina npr. omega 3 kiseline.
      Pozdrav Dr Maja