PoĹĄtovana doktorka, ako se zna da su povećani trigliceridi vezani za  loĹĄu,  masnu ishranu, interesuje me ĹĄta je razlog povećanog LDL holesterola,  da  li je i tu hrana uzrok? Naime moj ukupa holesterol je 6,66 (ref.  vrednosti  su 3,85-6,1), HDL je ok, dok LDL iznosi 5,2 a treba da bude manji od  3,9.  Interesuje me joĹĄ da li treba piti lekove, ili pokuĹĄati neko vreme sa  dijetom? Ĺ ta bi preporučili od ishrane?

    Odgovoreno: 17. 01. 2008.
    • Holesterol unet hranom utice na trecinu vrednosti holesterola u krvi,  ostalo sintetise sam organizam, ipakm znacajno je smanjiti masti  zivotinjskog porekla u ishrani i povecati fizicku aktivnost koja  dokazano stiti krvne sudove. Za razliku od LDL holesterola koji lose  utice na krvne sudove i povecava rizik za aterosklerozu