Poštovani,
    od malena patim od zatvora i nadimanja stomaka. Ponekada se desi da stolicu nemam po 10 dana. Sada sa svojih 36 godina stomak mi se toliko izduje da ne mogu da dišem, pa moram posle obroka da šetam da bi mi splasnuo. Bolove u stomaku nemam. Ishranu sam svela na lako svarljivu hranu. Pojedem li bilo šta što se teže vari (kupus, grašak, mleko, beli hleb...) odmah nastaju problemi.
    Da li celog života moram da pazim šta jedem ili postoji lek za moj problem?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 07. 01. 2009.
    • Pres vega potrebno je strpljenje. Morate da vodite racuna o ishrani u smislu da ujutru naste uzmete solju tople vode kou cete ispijati u manjim gutljajima. Zatim se preporucuje dorucak bogat vlaknima integralne zitarice, integralno pecivo ili hleb, voce (banana ne) i probitoski mlecni napitak. Voce za uzinu ili bonzita , rucak sa dosta povrca uvek, posle rucka blaga masaza u smeru kazaljke na satu i koriscenje zacina, ali blagih koji podsticu crevne pokrete, za uzinu po podne takodje voce ili kompot od suvog voca, a vecera lagana sa ribom, piletinom, mladim sirom i sl. U toku dana treba unositi sto vise tecnosti, sprovodite vezbe za jacanje trbusne muskulature, a slatkise , bananu, pirinac i krompir pire izbegavajte. Cajevi su takodje korisni, npr, specijalne mesavine , a mogu se koristiti i suplementi npr, laktuloza 40 mg dnevno koji ne stvaraju zavisnos. I najvaznije uspostavite trening defekacije u isto vreme , na istom mestu, Budite uporni