Postovana Dr Nikolic,
    Mozete li mi, molim Vas, reci koliko je zdravo i pozeljno uzimati svakodnevno tablete vitamina C i tablete vitamina E? Da li je zdravo koristiti neki multivitaminski preparat kao
    sto je na pr. Centrum ili je bolje vitamine unositi kroz sveze voce i povrce uz bezopasne(nadam se) napitke kao sto je nasa Multivita?
    Unapred zahvalna, Sanja.

    Odgovoreno: 21. 02. 2007.

    • Draga Sanja,
      normativ za vitamin C za odraslu osobu je 90 mg dnevno muškarci i 75 mg dnevno žene.Tolerantni dnevni unos je 2 g za odrasle oba pola. Dakle, 1 tableta dnevno vitamina C (od pola g npr.) se sasvim dobro toleriše. 1 šolja djusa od narandze sadrži oko 100 mg vitamina C, a ako je sveže cedjen 125 mg.100 mg vitamina C sadrži i šolja jagoda, sok od paradajza 1 šolja 45 mg, brokoli oko 100 mg jedna šolja itd. Pušači, dojilje, kao i bolesnici od akutnih bolesti imaju veće potrebe za vitaminom C, ali i kod njih je dovoljna povremena suplementacija od jedne tablete od najviše 1 g dnevno. Što se tiče vitamina E, on se kao supstanca rastvorljiva u
      mastima toleriše do dnevnog unosa od 1000 mg dnevno. To je jedan od
      najmanje toksičnih vitamina, naš organizam može da toleriše i 100 puta veči unos od
      preporučenog.Ima antioksidantno dejstvo i preporučuje se u savremenim uslovima kada smo izloženi brojnim toksičnim materijama iz okoline, sprečava starenje, artritis, rak, kardiovaskualrne bolesti, povećava plodnost.Ima ga u biljnim uljima,margarinu, koštunjavom
      voću. Multivitaminski preparati se dosta koriste kao dodaci ishrani savremenog
      čoveka, zbog prevelike upotrebe preradjene hrane i nedovoljne konzumacije
      voća i povrća.Centrum ima veće koncentracije mikronutrijenata od Multivite, pa je dovoljna jedna tableta dnevno, sa pauzama u toku godine od mesec dva. Za zimske mesece preporučujem ti jednu tabletu vitamina C od 1 g dok ne krene mlado povrče i voće. Pozdrav Sanja, nadam se da sam ti malo razjasnila situaciju.