Postovani trudnica sam u 32. Nedelji imam problem povisenog holesterola i triglicerida. Ukupan holesterol-9. 05 ldl-5. 47 hdl-1. 54 i trigliceridi 2. 39. Naime da napomenem, nemam problema sa kilazom, do sada sam se ugojila 9kg, ali zato imam genetsku predispoziciju za kardiovaskularne bolesti. Otac i majka imaju povisen holesterol. Otac mi je imao do sada 2 infarkta miokarda i 2 inzulta. Bila sam vec kod nutricioniste koji mi je dao program "hrono" ishrane, koji se vise bazira na problem gojaznosti, a ne na moj problem. Vec sam 6 dana na toj ishrani i izgubila sam 2kg. Molim za vas savjet. S' postovanjem

    Odgovoreno: 21. 04. 2017.
    • Poštovana,
      Trudnoća je stanje koje podiže blago holesterol, ali u svakom slučaju treba da izbegavate zivotinjske masti. Sto se tiče triglicerida vrednosti vam takodje nisu zabrinjavajuće. Redukciona dijeta nije preporučljiva u ovom periodu, to ostavite za period posle dojenja. Spisak namirnica koje se ne preporučuju kod osoba s povišenim holesterolom i trigliceridima možete naci na internetu, a kasnije predjite na individualno propisani jelovnik od starne stručnjaka