Pisem vam u nadi da cete mozda pomoci u vidu savjeta vezanog za ishranu   moje majke.   Njoj je prije nekih mjesec dana odstranjeno 50% zeludca. Razlog za to je   bio neuroendokrini karcinom zeludca koji joj je dijagnostifikovan u toku   samog operativnog zahvata koji je uslijedio nakon sto je imala obilno   krvarenje. Doktori su mislili da je u pitanju cir na zelcu koji je pukao   ali   su nakon histoloske analize tkiva uzetog iz zeludca potvrdili sumnju na   karcinom. On je odstranjen i ona se sada oporavlja ali zbog problema koji   je   imala sa ishranom i prije same operacije (izuzetna odbbojnost ka mlijeku i   nekim mlijecnim preradjevinama, govedjem i ovcijem mesu)jelovnik joj je   sada   veoma suzen.Moj utisak je da je spisak dozvoljenih namirnica i jela koji   je   dobila po otpustanju iz bolnice izuzetno generalan i nespecifican. Takodje   je i kontradiktoran jer se neke namirnice nalaze i u grupi ,,dozvoljeno,,   kao i u grupi ,,zabranjeno,,. Ja vam mogu poslati i sam spisak ali da bih   ovu moju poruku ucinio kracom bicu konkretniji. U samom spisku se ne   pominju   neke stvari kao sto!   je da li je dozvoljeno jesti dinstanu hranu, da li smije da jede neke   vrste povrca kao sto je paradajz, isl. Za sada joj je ishrana orjentisana   na   kuvanu obradu namirnica. Svjestan sam da ne bi trebala da jede masno,   zacinjeno, przeno ali znam koliko joj jetesko i volio bih kada bi joj malo   prosirili jelovnik jer znam koliko je to cini depresivnom i koliko joj je   tesko da povrati kilazu koju je izgubila. Napominjem da je moja majka bila   vitka osoba bez viska kilograma(cak mozda i mrsava) a da je u   postoperativnom periodu izgubila 10 -ak kilograma.   Napominjem da ona trenutno ne osjeca nikakve tegobe u ishrani poput   indigestije, pojacanog lucenja Hcl isli sl i da jede vise puta dnevno u   malim kolicinama.   Nadam se da cete biti u mogucnosti da mi ddate neki savjet ili uputite   na   pravo mjesto jer do sada niko od ,,njenih,, ljekara ovu problematiku ne   shvata ozbiljno i ne pridaje joj veci znacaj.     Unaprijed hvala,

    Odgovoreno: 01. 10. 2007.
    •  Zao mi je sto Vam nisam odgovorila ranije..

      DIJETA POSLE RESEKCIJE ŽELUCA DORUČAK JE OBAVEZAN ! Čaj sa limunom ili limunada s malo šećera odmah posle ustajanja- 1 šolja Ako pacijent ima apetit, odmah nakon toga (ako nema apetit, malo kasnije): sendvič sa sirom ili mesom sa 1 kafenom kašikom butera (hleb treba da je od prethodnog dana) ili tvrdo kuvano jaje i tost Nikad ne jesti marmeladu, žele, med ili džem za doručak! Ako pacijentu prija, može da jede i gustu, jaku supu sa testeninom , pirinčem , povrćem, iseckanim mesom, umućenim jajetom i sl. (može blago zakiseljeno) i to već za doručak Jogurt ili acidofilni napitci samo 1 kafena šoljica i uz ostalu hranu, nikad samostalno. U toku dana češći obroci, gusto kuvana jela, supe i sl. Mahunasto povrće, povrće sa mnogo celuloze (kupus npr.) se ne podnosi dobro, kao ni pečurke, sveže salate i voće, te ih treba upotrebljavati isključivo kao kuvano i pasirano, bez kore. Vitamin C dodavati u vidu tableta. Jako zasladjeni napitci, kafa i sl. kao i mineralna voda treba izbegavati.

      Probacu i ovako da Vam odgovorim  DORUČAK JE OBAVEZAN !   Čaj sa limunom ili limunada s malo šećera odmah posle ustajanja- 1 šolja   Ako pacijent ima apetit, odmah nakon toga (ako nema apetit, malo kasnije):  sendvič sa sirom ili mesom sa 1 kafenom kašikom butera (hleb treba da je  od prethodnog dana) ili tvrdo kuvano jaje i tost   Nikad ne jesti marmeladu, žele, med ili džem za doručak!  Ako pacijentu prija, može da jede i gustu, jaku supu sa testeninom ,  pirinčem , povrćem, iseckanim mesom, umućenim jajetom i sl. (može blago  zakiseljeno) i to već za doručak   Jogurt ili acidofilni napitci samo 1 kafena šoljica i uz ostalu hranu,  nikad samostalno.   U toku dana češći obroci, gusto kuvana jela, supe i sl.   Mahunasto povrće, povrće sa mnogo celuloze (kupus npr.) se ne podnosi  dobro, kao ni pečurke, sveže salate i voće, te ih treba upotrebljavati  isključivo kao kuvano i pasirano, bez kore.  Vitamin C dodavati u vidu tableta.  Jako zasladjeni napitci, kafa i sl. kao i mineralna voda treba izbegavati