Postovana, imam 36 godina, i isto toliko dug problem sa mrsavoscu. Od najranijeg detinjstva imam manje kilograma nego sto se smatra za normalno. Visoka sam 175cm i tezina mi varira izmedju 48 i 50 kg. U periodu puberteta, kad mi je to bilo najvaznije, uspevala sam, uz puno muke, da nabacim cetiri-pet kilograma. Nikakavih zdravstvenih problema nisam imala do sada. Oduvek imam redovne menstruacije, a uspesno sam pre deset godina rodila zdravu devojcicu. Ona je, takodje, mrsava. Ima deset godina i 25 kilograma, a visoka je 140cm. Takodje, nikada nije imala zdravstvenih problema, cak se i redje razboljeva od prehlada i infekcija od ostale dece u okruzenju. Potpuno svesna da ne postoje pravila, pa tako ni ona o idealnoj tezini, koja bi svima odgovarala, ipak bih volela da i ja i moja cerka imamo nekoliko kilograma vise. Nasa ishrana je, uglavnom, i zdrava i raznovrsna, a slatkise obozavamo. Molila bih Vas da nam preporucite dijetu za gojenje, kojom bi uspele da se malo "popunimo". Najvise me brine cerkin ulazak u pubertet, jer vec sada, u nasoj okolini postoje osobe koje nam pripisuju "anoreksiju", ne znajuci ni sta ta rec znaci. Da napomenem i da smo obe aktivne, puno hodamo, umereno se bavimo sportom, vozimo rolere, igramo badminton, plivamo...

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.

    • Postovana Katarina, vi i vasa cerka ste konstitucije koja izgleda kao mrsavost, ali ipak mozete se ugojiti ukoliko zelite. Ne radi se o zdravstvenom poremecaju vec o estetici. Dijetu propisujemo individualno u Savetovalistu za dijetetiku i dodaje se pola do 1 kg mesecno. Jede se vise puta dnevno, koriste se namirnice iz svih grupa i fizicka aktivnost se svodi na setnje.Ukoliko zelite javite se da zakazete preglede na 018 226 448 lok 156. Dr Maja Nikolic